Pravilnik

Kao i svaka druga sportska aktivnost, i Dragon Boat je bliže odredjen brojnim pravilima.
U skladu sa njima, kao i u skladu sa važećim zakonima Republike Srbije, javno ističemo Pravilnik Sportskog Dragon Boat udruženja “Beodragons” (dalje: Kluba) koji se odnosi na sve članove, sa sledećim sadržajem:
Opšte odredbe
- Od svakog člana se očekuje da na treninge dolazi što redovnije, i na vreme.
- Dešava se da sportista kasni na trening, ali onda postoji rizik da se ne zagreje dovoljno, ili da čamci krenu bez njega iako je eventualno kašnjenje najavljeno porukom. U tom slučaju, na raspolaganju je individualni (kanu) ili suvi kondicioni trening.
- Svaki član je dužan da neguje konstruktivan odnos prema drugim članovima kluba, klupskoj imovini i aktivnostima, da sledi uputstva i naloge trenera i kormilara, te da svojim ponašanjem ne ugrožava bezbednost, motivaciju, trud, ugled i dobro raspoloženje ostalih članova, na treningu i van njega, poštujući sportske i etičke principe.
- Primeri ponašanja koje se smatra disciplinskim prekršajem i tretira se kao povreda ovog Pravilnika, odnosno ono što nećete naći u našem klubu su: ignorisanje; arogancija; agresivnost (gestikulacijom ili rečima), podizanje glasa ili vikanje, vređanje; nipodaštavanje, ogovaranje; nebriga za klupske ili lične stvari (svoje ili tuđe); malodušnost, pesimizam; zajedljivost; nametljivost, sebičnost i slično.
Članstvo u klubu
- UČLANJENJE U Beodragons klub se može učlaniti na bilo kom treningu tokom čitave godine. Svojim potpisom na pristupna dokumenta član Sportskog Dragon Boat udruženja „Beodragons“ izmedju ostalog potvrđuje:
- da se sadržajima našeg sportskog udruženja koristi na sopstvenu odgovornost,
- da sa zdravstvenog aspekta smatra da nema prepreke za bavljenje Dragon boat aktivnostima (eventualna akutna i/ili hronična oboljenja koja bi mogla imati značajan uticaj na sportsko opterećenje),
- da je svestan da bavljenje sportom, odnosno uključivanje u treninge i takmičenja može dovesti do povrede,
- da sam snosi odgovornost za bilo kakvu povredu zadobijenu prilikom vežbanja u sportskom udruženju, odnosno da je isključena odgovornost sportskog udruženja Beodragons za svaku povredu nastalu delovanjem opštih rizičnih faktora osim ako je povreda uzrokovana eventualnim nestručnim ponašanjem zaposlenih-angažovanih ili imenovanih lica u sportskom udruženju Beodragons.
- SAGLASNOST Članovi dobrovoljno izjavljuju i svojim potpisom potvrđuju saglasnost sam da „Beodragons“ koristi prikupljene podatke, fotografije i video snimke sportskih aktivnosti (koje su snimili i/ili na kojima su snimljeni) u nekomercijalne svrhe u medijima uključujući i elektronske medije, radi promocije Beodragons kluba i Dragon Boat sporta.
- ČLANSKA KARTA Digitalna personalizovana članska karta služi za ulazak u klupski objekat i evidenciju prisustva na treninzima. Sadrži lične i klupske podatke propisane zakonom i Statutom. Ona se brižljivo čuva i koristi se lično (ne daje se na korišćenje drugoj osobi). Sama kartica smatra se klupskom opremom ustupljenom članu kluba, i u slučaju prestanka članstva obavezno se vraća klubu. Za prvu člansku kartu troškove izrade i personalizacije snosi klub, a za izradu duplikata (ako se original ošteti ili izgubi) troškove snosi član kome je dodeljena.
- Prilikom dolaska na trening i odlaska sa treninga obavezna je prijava očitavanjem članske kartice na terminalu. Izostanak adekvatnog ličnog evidentiranja članskom karticom na početku i na kraju jednog termina treninga automatski će se evidentirati kao celodnevni trening.
- FINANSIJSKE OBAVEZE Status člana Beodragons kluba (stečen članarinom) podrazumeva i učešće u trenažnim i takmičarskim aktivnostima kluba. U tom smislu, članovi biraju odgovarajući paket klupskih aktivnosti (koji uključuje članarinu i sportske aktivnosti) i dužni su da cenu paketa uredno, bez obzira na (ne)redovnost dolaska na treninge, plaćaju na račun Kluba, s tim da dinamiku plaćanja (broj rata) sami biraju.
- Za učešće u klupskim aktivnostima neophodna je regulisana članarina za tekući period.
- U slučaju privremene sprečenosti za treniranje iz zdravstvenih razloga, klub snosi trošak članarine u skladu sa Cenovnikom u trajanju do dva meseca.
- Cene paketa i visina članarine utvrđene su odlukom Upravnog odbora, i javno su istaknute na stranici Cenovnik. Obavezno se upoznajte sa sadržajem, a naročito sa uslovima za brojne popuste.
- Rate trenažnih paketa plaćaju se tokom prvih 10 dana meseca za tekući mesec. Za zakasnele uplate rata se uvećava u skladu sa Cenovnikom.
- Odluka člana da odustane od plaćanja dve uzastopne mesečne rate smatra se odustajanjem od članstva u klubu. Naravno, svi bivši članovi kluba se smatraju za prijatelje kluba i dobrodošli su na dalje rekreativno veslanje u Beodragons čamac.
Oprema
- U Beodragons klubu trenira se u klupskoj sportskoj opremi koja se nakon učlanjenja može preko kluba naručiti po pristupačnim cenama. Minimum obavezne lične opreme za registrovane takmičare je jedan klupski dres.
- U zavisnosti od uzrasta, zdravstvenog stanja, sadržaja i intenziteta trenažnih aktivnosti, kao i vremenskih prilika, preporučuje se korišćenje zaštitne opreme kojom klub raspolaže (sigurnosni prsluk). Ako trener naloži njeno korišćenje, to je uslov za učešće u trenažnoj aktivnosti.
- Svaki član je dužan da opremu koju koristi (čamce, sup daske, vesla, ergometar, tegove, fitnes rekvizite i dr.) upotrebljava shodno propisima, nalozima trenera i zdravog razuma čuvajući je od nepotrebnog oštećenja, i čuvajući sebe i druge članove od povrede.
Klupski prostor
- Radno vreme: od 07-23h.
- U klubu postoji mogućnost oporavka Roze dama i ostalih članova kluba u slučaju pojave bolova kao i hroničnih ili akutnih posledica napora koje utiču na treniranje i veslanje. Samostalni (bez stručnog lica) ulazak u prostor za oporavak ili korišćenje sprava i aparata za oporavak nije dozvoljeno. Članovi kluba stručni za oporavak su svim članovima na raspolaganju za konsultaciju i pomoć.
- Hrana i piće: samo zdrave namirnice i napitci koji su doneti i prigodno ravnopravno podeljeni svim članovima.
- Svi članovi se obavezno pridržavaju higijensko-zdravstvenih mera:
- Pranje ruku (po potrebi i dezinfekcija) nakon treninga.
- Tuširanje nakon napornih treninga kao i u slučaju preznojenosti.
- Rehidracija tokom treninga – poneti sopstvenu flašicu pitke vode.
- Namirnice se nakon konzumacije ne ostavljaju u klubu, a korpe za otpatke redovno prazne čim se napune.
- Duvanski i svaki drugi dim je zabranjen u prostoru kluba (uključujući i terasu), u skladu sa zakonom.
- Konzumacija alkoholnih pića nije dozvoljena: za maloletnike u skladu sa zakonom, kao i za sve odrasle članove koji imaju medicinsku ili sportsku kontraindikaciju (na primer, BMI > 25).
- Profesionalno čišćenje kluba organizovano je najmanje jednom nedeljno. Pored toga, svi članovi su odgovorni za održavanje higijene na način kako to rade i kod kuće.
- Mere bezbednosti:
- Klub je zaštićen alarmnim uređajem i profesionalnim FTO obezbeđenjem.
- Klub poseduje jedan evakuacioni izlaz koji je uvek slobodan (ne zaključava se).
- Postoji trostruka evidencija i kontrola pristupa u klub: lična (obavezno očitavanje klupskih kartica), putem video-nadzora kao i od strane takmičarskih kormilara (evidencija prisustva na treningu). Obaveza članova kluba je da nose sa sobom svoje klupske kartice tokom treninga. Ulazna vrata se uvek drže zatvorena.
- Protivpožarna zaštita uključuje:
- raspoređene vatrogasne aparate na oba sprata.
- protivpožarnu obuku koja se vrši jednom godišnje
- ograničenje upotrebe električnih aparata:
- Klima uređaji, fenovi, kalorifer, punjenje litijum-jonskih baterija, aparati za oporavak kao i kuvala i aparati za kafu se koriste isključivo uz neposredni nadzor članova kluba, nikad van domašaja oka;
- Nepotrebni potrošači: ringle, grejalice, produžni kablovi itd. se ne koriste.
- Tehničko održavanje prostora i opreme kluba:
- Za redovno održavanje postoji Kalendar radova.
- Svaki član kluba je dužan da vodi računa o stanju prostora i opreme sa kojom dolazi u kontakt. U slučaju da se primeti oštećenje, nečistoća ili kvar, neophodno je to odmah javiti rukovodiocu kluba u cilju pravovremene evidencije, organizacije i finansiranja popravke.
- Svi radovi na održavanju, hitni ili nehitni, organizuju se u timskom duhu, pozivom na zajedničku akciju. Izuzetak je havarijska sanacija koja se sprovodi odmah.
- Klub ima ograničen prostor za smeštaj opreme. Lične stvari i oprema se stoga ne ostavljaju u prostoru kluba. Sve zaboravljene lične stvari odlažu se u posebnu kutiju, čime se klupski prostor održava urednim.
Lekarski pregled
- Svi članovi moraju da imaju važeću potvrdu o sposobnosti za bavljenje sportom u skladu sa Zakonom o sportu („Službeni glasnik RS“, br. 10/2016), da bi zadržali status člana (osim tokom trajanja medicinske poštede).
- Lekarske preglede obavljaju lekari sportske medicine. Nakon detaljnog pregleda i testiranja telesnih funkcija pod naporom, izdaje se potvrda koja se prilaže klubu u elektronskoj i papirnoj formi, sa rokom važenja od šest meseci. Od brojnih ustanova i lekara gde je to moguće uraditi (spisak), Beodragons preporučuje ordinacije:
- “Medik S” i Dr Miroljuba Zlatkovića: adresa je Borska 92f (u okviru Slodes-a), a telefon za zakazivanje je 011-6322-066.
- “Malićević” i Dr Esada Malićevića: adresa je Paunova 24 (u okviru Tržnog centra Banjica), a telefon za zakazivanje je 069 63-69-63
- Članovi potvrđuju da će se držati uputstava stručnih lica u klubu (trenera, kormilara, i drugih) i sve vežbe izvoditi u onim granicama gde ne osećaju tegobe. Ako se ikakve tegobe pojave tokom aktivnosti, dužni su da ih odmah prijave treneru i da prestanu sa naporom.
- Naš sport je generalno zdrav (čak predstavlja i podršku ozdravljenju i lečenju kod određenih stanja) i povrede se ne očekuju. U slučaju da postoji potreba za medicinskom poštedom (trudničko-porodiljsko odsustvo, pojava epidemiološkog rizika, bolesti ili povrede), neophodno je informisati trenere o tome pismeno (mail, poruka) jer tim postupkom startuje evidencioni period poštede. Tokom poštede klub snosi trošak članarine (do dve uzastopna kalendarska meseca, a za trudničko-porodiljsko odsustvo do godine dana), a nakon oporavka je za povratak u prvi trening neophodan dodatni lekarski pregled lekara sportske medicine i pismena saglasnost za nastavak treniranja.
Status registrovanog takmičara
- Da bi se uživalo u treninzima i veslanju, čak i takmičiti se, dovoljno je biti redovan član kluba. Ali svaki redovni član ima pravo i mogućnost da nakon dva meseca članstva u klubu nakon testiranja bude registrovan kao takmičar kluba “Beodragons” u Srpskom Dragon Boat savezu, i da ostvari uslove za učešće na zvaničnim prvenstvima i takmičenjima. Uporedne karakteristike statusa člana – redovnog veslača i registrovanog takmičara nalaze se na ovom linku.
- U Beodragons klubu, status registrovanog takmičara je najpre stvar želje, tek potom sposobnosti (norme fitnes testova koje član treba merenjem u teretani da ispuni prilagođene su uzrastu i polu i sasvim su dostižne), ali svakako nije stvar finansija – pogledati Cenovnik. Takmičari imaju istu cenu članarine i trenažnog paketa kao i redovni članovi. Svi veslači se tokom sezone pripremaju za nastupe na Dragon Boat festivalima i drugim takmičenjima, a registrovani takmičari i na prvenstvima i zvaničnim međunarodnim takmičenjima. Za svoje članove koji žele da postanu takmičari, Beodragons klub pokriva 100% troškova registracije u SDBS, i nudi popust od 50% na kotizacije za takmičenja, kao i druge popuste. Naravno, biti takmičar podrazumeva i prihvatanje odgovarajućih prava i obaveza, kao što su:
- blagovremeno planiranje i realizacija učešća na bar jednom takmičenju godišnje, po sopstvenom izboru iz kalendara takmičenja. Nakon kvalifikovanja za takmičarsku ekipu, učešće se potvrdjuje blagovremenom uplatom kotizacije i srodnih troškova. Uplata je bespovratna ali je takođe i prenosiva.
- redovnost i zalaganje na treninzima: najmanje dva treninga nedeljno u takmičarskom čamcu i najmanje jedan kondicioni trening nedeljno, obaveza treniranja u klupskom dresu, česta merenja sportske forme (mesečna merenja u teretani i dvomesečno merenje brzine veslanja u čamcu), prisustvo na bar 50% treninga svoje prijavljene ekipe (tokom višemesečnih priprema pred određeno takmičenje). Status registrovanog takmičara se može izgubiti ukoliko se u jednom kalendarskom mesecu ne ispune navedni kriterijumi redovnosti i zalaganja, i obnavlja se nakon prvog sledećeg kalendarskog meseca u kome su kriterijumi ponovo ispunjeni.
- Klub vodi transparentnu, mesečno ažuriranu evidenciju ispunjenosti kriterijuma za status registrovanog takmičara.
Treniranje
- Osnovna karakteristika veslačkih treninga je BEZBEDNOST, a preduslovi za nju su DISCIPLINA i HIJERARHIJA ODGOVORNOSTI
- Disciplina u čamcu:
- Nije dozvoljeno samostalno pomeranje tela, ono se radi a) najavljeno, ili b) na komandu.
- Nije dozvoljeno razgovaranje, remećenje koncentracije i odvlačenje pažnje a) tokom veslanja, ili b) dok kormilar/trener govori
- Umesto odbijanja komande koju u čamcu izdaje odgovorno lice, nakon treninga situaciju razrešiti konstruktivnom diskusijom, prigovorom ili objašnjenjem.
- Umesto izigravanja autoriteta susednom veslaču, preporučuje se izgradnja autoriteta kroz neki od vidova obrazovanja za sportskog trenera.
- Hijerarhija sportske odgovornosti u Beodragons klubu:
- Glavni treneri
- Pomoćni treneri
- Takmičarski kormilari
- Pomoćni kormilari
- Kapiteni ekipa
- Ostali takmičari i veslači
- Treninzi se organizuju prema godišnjem Planu i programu treninga (organizovanom u makro-, mezo- i mikrocikluse) koji je članovima dostupan kroz klupsku aplikaciju i viber grupu. Svaki trening je definisan po trajanju i sadržaju. Zasebno su definisani sadržaj i trajanje redovnog treninga i takmičarskog treninga.
- Treninge u čamcu i kondicione treninge u teretani planiraju, organizuju, superviziraju, sprovode i evaluiraju stručni treneri. Glavni treneri u Beodragons klubu su fakultetski obrazovani (Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja). Pomoćni treneri imaju status i licencu operativnog trenera. Kao pomoćna sredstva u Beodragons klubu koriste se različiti senzori, zvučni metronom kao i snimanje treninga sa kasnijom analizom tehnike zaveslaja.
- Treninge na vodi sprovode takmičarski kormilari sa međunarodnom licencom, kao i pomoćni kormilari. Dužnosti kormilara su vezane za bezbednost tokom boravka u čamcu, evidenciju i sprovođenje plana treninga, održanje discipline u čamcu, evidenciju prisustva na treningu. Veslači su dužni da se pridržavaju svih gorepomenutih instrukcija od strane kormilara, a eventualna zapažanja i zamerke treba da istaknu nakon treninga. Ignorisanje kormilarskih instrukcija smatra se povredom Pravilnika i disciplinskom neodgovornošću.
- Kapiteni takmičarskih ekipa se imenuju od strane trenera, i zaduženi su za organizaciju treninga, administraciju oko takmičenja, komunikaciju sa organizatorima i pomoć članovima u procesu pripreme i nastupa na takmičenjima.
- Članovi se periodično testiraju (fitnes merenja u teretani, veslačka merenja u čamcu) i potom rangiraju po snazi i brzini. Merenja su neophodna i za status registrovanog takmičara.
Osiguranje
- Preporučuje se da članovi budu osigurani od eventualnih povreda
- Zakon propisuje da je ovo obavezno samo za vrhunske sportiste. Ostali članovi kluba to samostalno mogu ali ne moraju obaviti.
Prestanak članstva
- Članstvo u sportskom udruženju gasi se prestankom rada sportskog udruženja, istupanjem (na zahtev u pismenoj formi, usled nedostavljanje važeće lekarske potvrde ili usled neplaćanja dve uzastopne mesečne rate) ili isključenjem.
- Za registrovane takmičare predvidjen je i prelazni rok tokom decembra.